قوانین و مقررات وامیلون

قوانین و مقررات وامیلون

برای استفاده از وامیلون بهتر است که قوانین و مقررات صندوق و تعهدات وامیلون، مدیرصندوق و سهامداران را مطالعه فرمایید.

تعریف وامیلون

وامیلون یک سیستم کمک حسابداری برای صندوق های قرض الحسنه قرعه کشی خانگی و دوستانه میباشد که در این گونه صندوقها چند نفر عضو مبلغی را روی هم میگذارند و قرعه کشی انجام میدهند و تمام مبلغ جمع شده را به شخص برنده قرعه کشی پرداخت میکنند و او به صورت قسط های معیین این مبلغ را به صندوق (تمام اعضا) باز پرداخت میکند و این عمل به تعداد اعضا و سهام تکرار میشود تا همه از این وام برخوردار شوند.

اسم وامیلون

وامیلون ترکیب کلمات وام ، فامیل ، میلیون و لون (کلمه انگلیسی به معنای وام) است.

رفع مسئولیت از وامیلون

شما هیچ مبلغی را برای وامیلون واریز نمیکند و وامیلون هیچ گونه دخل و تصرف در واریز ها و پرداختها ، وام ها ، اعضا و … ندارد و تمام این اعمال بر عهده هیئت مدیره یا مدیر مورد اعتماد شما خواهد بود. مبالغ به حساب مورد تایید هیئت مدیره واریز میشود ، اعضا توسط همین گروه تایید یا رد میشود ، واریز ها توسط ایشان تایید یا رد میشود و …. . بنا بر این وامیلون هیچ مسئولیتی در این موارد نمی پذیرد.

هک اطلاعات

وامیلون تمام تلاش خود را برای حفظ اطلاعات شما در مقابل هک شدن و حمله های احتمالی سایبری میکند و با توجه به توان خود از اطلاعات پشتیبان تهیه میکند، ولی طبق توافق تمام متخصصین حوزه ای تی و اینترنت هیچ سیستم و سایت و یا نرم افزاری نیست که غیر قابل نفوذ باشد . وامیلون فقط میتواند تمام تلاش خود را انجام دهد ولی نمیتواند این موضوع را ضمانت کند.

حریم خصوصی

شما حق دارید تمام اطلاعات شخصی و حسابداری اعضای صندوقی که در ان مشترک هستید را ببنید به انها پیام بدهید و از انها پیام دریافت کنید و همین طور تمام اعضا نسبت به شما این حق را خواهند داشت . ولی اطلاعات شخصی و حسابداری شما برای افراد غیر مشترک با شما قابل نمایش نخواهد بود.

قوانین وامیلون برای ایجاد یک صندوق

شما برای ایجاد یک صندوق باید قوانین وامیلو که به شرح ذیل است را به دقت مطالعه کرده و انها را تایید کند.

مدیر صندوق

وقتی شما در وامیلون یک صندوق ایجاد میکنید عملا تمام مسئولیت این صندوق بر عهده شماست و شما به نوعی وکیل تک تک اعضا در مقابل تک تک اعضا هستید.

تعیین مشخصات صندوق

مدیر صندوق در ابتدا کار باید محدوده مشخصات صندوق را تعیین نماید

 • تعداد کل سهام به صورت حدودی (ده درصد کمتر یا بیشتر)
 • ادوار قرعه کشی : قرعه کشی ها حدودا چند وقت یک بار انجام میشود
 • تعیین مبلغ هر سهم : دقیقا باید معلوم شود که هر سهم چه مبلغی را باید وارید کند
 • تعیین شرکت کننده گان در قرعه کشی : در موعد قرعه کشی فقط افرادی که سهم خود را واریز کرده اند در قرعه کشی شرکت میکنند یا تمام افرادی که وام نگرفته اند (حتی افرادی که سهم این دوره از قرعه کشی خود را واریز نکرده اند) البته این تنظیم در هنگام قرعه کشی قابل تغییر است ولی لازم است که قانون کلی شفاف باشد
 • و سایر تنظیماتی که ممکن است به صندوق ها اضافه شود

فعال کردن صندوق

وقتی که صندوق ایجاد میشود این صندوق تا رسیدن به حد نصاب سهام به صورت غیر فعال تلقی میشود و بعد از رسیدن به حد نصاب مدیر باید این صندوق را به حالت فعال تبدیل کند. و تاریخ اولین قرعه کشی را ثبت نماید.

شماره حساب و شماره کارت

مدیر موظف است که در هنگام ثبت یک صندوق یک شماره حساب و شماره کارت از یکی از بانکهای معتبر و مورد تایید بانک مرکزی به اعضا اعلام کند (بهتر است یک حساب مخصوص این کار ایجاد کند تا با سایر حسابهای شخصی او مختلط نشود)

قبول وجه دستی یا پرداخت به هرشکل دیگر

اگر هر عضو از هر طریقی به غیر از واریز به کارت یا شماره حساب پول را به مدیر صندوق پرداخت کرد مدیر موظف به ثبت سند و پرداخت رسید با تاریخ ، مبلغ دریافتی و نام تحویل دهنده و …. و امضا به پرداخت کننده تسلیم کند و این مشخصات را در سیستم ثبت نماید تا تمام اعضا از ریز این مشخصات مطلع شوند.

تایید وجه دریافتی توسط مدیر

پس از واریز جه به حساب مدیر، اعضا موظف به ثبت این مشخصات در سیستم هستند و مدیر باید بعد از اطمینان از صحت پرداخت این موضوع را در سیستم تایید و در صورت عدم صحت رد کند.

امانت داری

تمام وجوهی که به حساب مدیر واریز میشود و یا به هر شکل دیگری به وی پرداخت میشود صد در صد به صورت امانت نزد وی تلقی میشود و مدیر صندوق به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی حق هیچ گونه دخل و تصرف در آن را ندارد و هر گونه استفاده شخصی از این مبالغ مصداق خیانت در امانت میباشد.

واریز وجه به حساب برنده

مدیر موظف است در تاریخ مقرر شده در سامانه برای قرعه کشی ، قرعه کشی را انجام دهد و تمام مبالغ واریز شده به حساب خود را به حساب شخص برنده انتقال دهد. اگر سهم یا سهامی مبلغ سهم خود را واریز نکرده بود(تا تاریخ قرعه کشی) بعد از واریز و ثبت و تایید ان توسط مدیر باید در کمترین زمان ممکن به حساب شخص برنده آن دوره قرعه کشی واریز شود.

اخد تعهدات باز پرداخت وام

مدیر موظف است به جهت حفظ اموال تمام سهام داران قبل از پرداخت وام به برنده به محکم ترین شکل از برنده وام تعهدات محکمه پسند جهت باز پرداخت وام دریافتی، اخد نماید تا در صورت بروز هر گونه مشکل یا اتفاقات (مرگ و میر یا …) پرداختی اعضا محفوظ بماند. بدیهی است که مدارکی که جهت ضمانت از هر شخص دریافت میشود به صورت امانت نزد مدیر باقی خواهد ماند و فقط در صورت لزوم و با اطلاع رسانی به تمام اعضا از این وثیقه ها جهت اسرداد وام دریافتی از شخص بدهکار استفاده میشود.

بدهی است در پایان دوره صندوق تمام این مدارک به صورت کامل به صاحبانشان توسط مدیر باز پس داده خواهد شد.

رفع مسئولیت از مدیر

مدیر در این سیستم فقط یک شخص معتمد بین اعضا است و در صورتیکه وظایف خود را به درستی انجام داد (تایید صحیح پرداخت ها ، تایید افراد حقیقی و قابل اعتماد ، اخذ تعهدات معتبر جهت استرداد وام های پرداخت شده و …) و شخصی وامی را دریافت کرد و از باز پرداخت آن به هر دلیلی استنکاف نمود مدیر مسئول این استنکاف نخواهد بود ولی اعضا حق دارند که تعهدات معتبر شخص متخلف را از مدیر بخواهند و به شکل قانونی پیگیر موضوع شود .

ولی در صورت نگرفتن ضمانت نامه معتبر و یا سهل انگاری در نگهداری آن و …. مدیر باید پاسخگوی اعضا باشد.

ارتباط بین سهامداران

مدیر و یا هر یک از اعضا حق دارند مشخصات شخصی تمام اعضا را مشاهده کنند و در صورت لزوم بدون ایجاد مزاحمت درخواست ، انتقاد ، پیشنهاد و یا اعتراض و …. به هر یک از سهام ارئه دهند.

رودروایسی و پارتی بازی

کلا این سیستم جهت نظم و شفافیت صندوقها ساخته شده . مدیر در این سیستم وکیل حقوق تمام اعضا مقابل تک تک اعضا میباشد و به هیچ عنوان نباید با هیج یک از اعضا رودروایسی و یا پارتی بازی نماید.

تاریخ قرعه کشی ها

مدیر در ابتدای افتتاح صندوق مدت زمان حدودی بین قرعه کش ها را به اطلاع اعضا میرساند هر چند این تاریخ ها میتواند حد اکثر تا سه روز کمتر یا بیتشر شود ولی بیش تر از سه روز اختلاف باید با رضایت تمام اعضا صورت پذیرد.

وظایف اعضای صندوق

اعضای یک صندوق وظایفی و قوانینی دارند که قبل از عضویت در آن باید به انها توجه نمایید.

مطالعه دقیق قوانین

اعضای صندوق متعهد میشود که تمام قوانین وامیلون و قوانینی که مدیر صندوق به صورت داخلی برای یک صندوف وضع میکند را با دقت بخواند و در صورت مورد قبول بودن تمام قوانین عضو آن صندوق شود.

پرداخت اقساط

هر عضو موظف است تا پایان دوره صندوق مبلغ تایین شده خود را به صندوق قبل از سررسید تاریخ آن به مدیر صندوق بپردازد.

حسابهای شخصی

در این سیستم به هیچ عنوان حسابهای شخصی اعضا یا مدیر دخالت داده نخواهد. و این موضوع نباید به هیچ عنوان موجب بی نظمی و یا عدم پرداخت بدهی ها و … شود.

اگر از کسی طلبکار هستید و یا اختلاف دارید و یا …. این موضوع به سهام داران صندوق هیچ ارتباطی ندارد .

وقتی شما وامی را میگیرد طرف حساب شما مدیر صندوق نیست بلکه این وجه را از تمام اعضا وام گرفته اید و باید طبق قوانین و در تاریخ های مقرر این وجه را به تک تک اعضا باز پس دهید.

قانون عدم خروج از صندوق

وقتی شما عضویت یک صندوق را میپذیرید به این معنا است که متعهد شده اید که هر ماه مبلغی را به صورت اقساط بپردازید و در صورت برنده شدن وام پول وام را گرفته و باز پرداخت نماید.

پس شما باید تا اتمام کار صندوق تمام قوانین را رعایت کنید و حق واگذاری عضویت خود به دیگران را نخواهید داشت مگر با هماهنگی مدیر و تمام اعضای و به هر حال در سیستم چنین گزینه ای پیش بینی نشده و وامیلون و سهامداران شما را به عنوان سهامدار میشناسند.

اگر قبل از برنده شدن در قرعه کشی بخواهید که دیگر ادامه ندهید ، در دوره برای شما بدهی ثبت میشود ولی شما ان را پرداخت نمیکنید به صورت پیشفرض شما اخرین نفری هستید که برنده میشود و بعد از برنده شدن شما ابتدا تمام بدهی خود را از وامی که برنده شده اید پرداخت کرده ومبلغی را هم که خودتان پرداخت کرده اید باز پس میگیرید. به صورت خلاصه اگه وسط کار بخواهید ادامه ندید بعد اتمام دوره صندوق شما مبلغی را که داده اید پس میگیرید.

تعاریف و اصطلاحات

شما در وامیلون به اصطلاحاتی بر میخورید که ممکن است معنی انها را به درستی متوجه نشوید بهتر است قبل از شروع به کار معنی این اصطلاحات را مطالعه بفرمایید.

صندوق

صندوق اصطلاحی است به این معنی که تعداد افراد با هم جمع میشوند و طبق قوانین از پیش معلوم شده مبلغی را روی هم میگذارند و بعد در تاریخ مقرر قرعه کشی انجام میدهند و بعد تمام مبلغ یک دوره قرعه کشی را به شخص برنده در قرعه کشی به صورت قرض الحسنه میدهند و وی در تاریخ های مقرر این مبلغ را به افراد پس میدهد.

عضویت در وامیلون

شما برای عضویت در یک یا چند صندوق و یا انجام هرگونه فعالیتی باید ابتدا در وامیلون عضو بشوید مراحل عضویت به این شرح ذیل است.

 • روی گزینه زیر کلیک میکنید
 • در صفحه نمایش داده شده شماره موبایل خود را وارد میکند
 • یک کد برای شماره موبایل شما ارسال میشود
 • کد را در کادر زیر وارد میکند بعد از اطمینان از صحت کد شما اسم و رمز عبور خود را وارد کرده و عضو سیستم میشود
 • از این به بعد فقط باید از همین صفحه به سیستم وارد شوید. شماره موبایل و در مرحله بعد رمز عبور را وارد کنید و وارد شوید
 • در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کردید میتوانید روی گزینه رمز عبورم را فراموش کردم کلیک کنید رمز جدید برای شما ارسال میشود که از این به بعد میتوانید از آن استفاده کنید و یا ان را تغییر داده و چیزی که دوست دارید جایگزین رمز ارسال شده نمایید

عضویت در یک صندوق

برای عضویت در یک صندوق شما باید وارد سیستم شده و شماره موبایل مدیر صندوق را در قسمت جستجو وارد کنید بعد از ان مشخصات صندوق مورد نظر به شما نمایش داد میشود. در صورت قبول داشتن شرایط صندوق میتوانید اقدام به ثبت سهام کنید میتوانید حداقل یک سهم و یا بیشتر سهم برای خود ثبت کنید که البته بعد از تایید مدیر ثبت سهام شما قطعی خواهد شد.

بدهی قرعه کشی (سهام دار)

برای شرکت در قرعه کشی شما باید به تعداد سهام خود وجه پرداخت کنید تا شانس برنده شدن در قرعه کشی را داشته باشید.

بدهی وام (سهام دار)

وقتی شما وامی دریافت میکنید دیگر این سهم شما در قرعه کشی شرکت داده نخواهد شد و شما باید طبق قوانین صندوق هر ماه بدهی وام خود را به صورت اقساط پرداخت کنید.

بدهی صندوق(صندوق یا مدیر)

بعد از قرعه کشی و مشخص شدن شخص برنده صندوق (مدیر) به شخص برنده قرعه کشی بدهکار میشود و باید تمام مبالغ دریافتی از سهامداران را به حساب شخص برنده وارید نماید و شخص برنده هم باید بعد از اطمینان از صحت عملیات این واریز را تایید نماید البته حتما لازم نیست که تمام مبلغ را در یک رسید واریز ثبت نماید ممکن است در چند واریز این مبلغ به حساب برنده واریز شود (به دلیل اینکه تمام اعضا سهام خود را تا تاریخ مقرر واریز نکرده باشند. هر چقدر واریز شده به حساب برنده انتقال پیدا میکند) ولی در کل باید جمع تمام واریز ها مطابق با جمع تمام سهام باشد.

بدهی معوقه

وقتی تاریخی جهت واریز وجوه توسط مدیر ثبت میشود تا قبل از تاریخ سررسید پرداخت بدهی افراد با نام بدهی نامیده میشود ولی اگه تاریخ واریز گذشت و سهام دار مبلغ مورد نظر را واریز نکرد این بدهی به نام بدهی معوقه نامیده میشود.

تایید یا عدم تایید برای پرداخت ها

وقتی سهام دار یا صندوق مبلغی را به حسابی یا شماره کارتی واریز میکند صاحب حساب باید بعد از اطمینان از صحت واریز این عملیات را تایید یا رد کند

تایید یا عدم تایید عضویت

وقتی کسی میخواهد در صندوقی عضو شود مدیر با توجه به شناخت وی میتواند عضویت شخص را تایید یا رد کند. البته این موضوع تا قبل از اولین قرعه کشی و تا وقتی که صندوق فعال نشده امکان پذیر است

صندوق درحال عضو گیری یا صندق غیر فعال

تا قبل از رسیدن سهام به تعداد پیش بینی شده و تا وقتی که افراد میتوانند در یک صندوق عضو شوند این صندوق در حال عضو گیری است . عضو گیری فقط تا قبل از شروع به فعالیت صندوق امکان پذیر است.

صندوق فعال

به صندوقی گفته میشود که سهام ان به حد نصاب رسیده اند و مدیر صندوق آن را به حالت فعال تغییر حالت داده.

صندوق پایان یافته

به صندوقهای گفته میشود که تمام سهام وام را دریافت کرده اند و تسویه حساب کامل با همه انجام شده.

خوش حسابی یا بد حسابی

اگر شما در هر دوره از واریز ها تا قبل از سررسید تاریخ واریز مبلغ را پرداخت نمایید شما به همان تعداد روز که زود تر از موعد پرداخت را انجام داده اید امتیاز خوش حسابی مثبت دریافت میکند. و اگر بعد تاریخ مقرر واریز را انجام دهید خوش حسابی منفی دریافت میکند و یا اصطلاحا بد حساب نامید میشوید. دقت داشته باشید که این خوش حسابی و بد حسابی شما توسط همه همگروهی های شما و تمام صندوق های که درخواست عضویت در انها را میدهید نمایش داده خواهد شد.

سهام یا سهم

وقتی صندوقی راه اندازی میشود مبلغی به عنوان مبلغ پرداختی ماهانه ثبت میشود شما میتواند برای خود یک سهم و یا بیشتر سهم ثبت نام کنید . شما به تعداد سهمی که ثبت نام کرده اید شانس برنده شدن در قرعه کشی را خواهید داشت.

دوره قرعه کشی

مدیر صندوق تاریخ هایی را برای قرعه کشی تعیین میکند اولین قرعه کشی دوره اول و به همین ترتیب دوره دوم ، سوم و … نامیده می شود.

قرعه کشی

قرعه کشی در قسمت …. انجام میشود باید دقت داشته باشید که تا قبل از تاریخ ثبت شده برای قرعه کشی این عمل به صورت رسمی ناممکن خواهد بود. و فقط به صورت ازمایشی و تستی امکان خواهد داشت . ولی بعد از تاریخ مقرر مدیر با در نظر داشتن تنظیمات آن که به شرح ذیل خواهد امد میتواند قرعه کشی را انجام دهد.

تنظیمات قرعه کشی

 • فقط افرادی که سهم خود را پرداخت کرده اند در قرعه کشی شرکت داده شود
 • تمام افرادی که تا به حال برنده نشده اند در قرعه کشی شرکت داده شوند ولو اینکه مبلغ سهم خود را به هر دلیلی واریز نکرده اند
 • پیام قبل از قرعه کشی این پیام توسط مدیر ثبت میشود

نکته: قرعه کشی واقعی فقط یک بار انجام میشود و در سیستم ثبت میگردد بعد از ان دیگر امکان قرعه کشی وجود ندارد

قرعه کشی تستی

تمام اعضا میتوانند برای تست و اطمینان صحت انجام قرعه کشی ، به صورت تستی برای خودشان قرعه کشی انجام دهند. ولی این قرعه کشی هیچ کجا ثبت نخواهد شد و هیچ تاثیری نخواهد داشت.

قرعه کشی بعدی

مدیر بعد از قرعه کشی دوره جاری باید تاریخ قرعه کشی بعدی را در سیستم ثبت نماید که از پنل … اینکار به شکل زیر انجام می شود.

تارخچه قرعه کشی ها حسابداری

در وامیلون همه چیز به صورت دقیق مشخص است شما در این قسمت میتوانید تمام اطلاعات قرعه کشی های انجام شده را ببینید اطلاعاتی از قبیل موارد زیر:

 1. چند دوره قرعه کشی انجام شده
 2. در هر دوره چه شخصی و چه سهمی برنده شده
 3. در چه تاریخی قرعه کشی انجام شده
 4. افراد برای این قرعه کشی در چه تاریخی مبلغ سهم خود را واریز کردند ایا تایید شده یا نه
 5. در چه تاریخی وام برنده قرعه کشی به حساب وی واریز شد ایا تایید شده یا خیر
 6. و…

سند واریز یا شماره پیگیری و یا رسید پرداخت

به سند یا شماره فیش بانکی یا هر چیز دیگری که ثابت کند مبلغی به حساب شخصی واریز شده و آن شخص بتواند از آن طریق صحت پرداخت را تایید کند سند واریز گفته میشود.

مدیر صندوق یا هیئت مدیره

به شخصی که صندوق را افتتاح کرده مدیر صندوق گفته میشود در ورژن اول فقط یک نفر مدیر صندوق ثبت میشود ولی به زودی این امکان فراهم خواهد امد که چند نفر از امکانات مدیریتی برخوردار باشند.